Klímaváltozások

K L Í M A V Á L T O Z Á S O K

Az ókori görög filozófusok és természettudósok egy része tisztában volt azzal, hogy Földünk éghajlata folyamatos változáson megy keresztül.

... A mezőgazdaságról írott és hátrahagyott művében az éghajlati viszonyok megváltozására következtet, mert olyan vidékeken, ahol korábban a hosszú, szigorú tél alatt az elültetett szőlő és olajcsemete nem volt képes életben maradni, ott, miután a korábbi hideg mérséklődött és enyhült, most igen gazdag a szőlő- és olajtermés.

Hipparchos a precesszió jelenségével magyarázta a klíma koronkénti megváltozását.

Modern természettudományos vizsgálatok alapján egyértelműen megállapítható, hogy a késő köztársaság és a korai császárság idején (kb. a Kr. e. 1. század eleje és a Kr. u. 2. század vége között) szokatlanul magas átlaghőmérséklet uralkodott Európában. Az úgynevezett „római klímaoptimum” (RCO) vagy „római melegperiódus” (Roman Warm Period = RWP) létezését több megfigyelés is alátámasztja.

... a település környékén a régészek számos olajprést találtak, amiből arra következtethetünk, hogy a mainál jóval melegebb évi átlaghőmérséklet miatt mégiscsak léteztek itt olajfa-ligetek a város virágzásának idején, vagyis a római császárkorban.

...az Alpok gleccsereinek vizsgálatából, hogy a Kr. u. 100–400 közötti időszak jelentősen melegebb lehetett, mint az azt megelőző, vagy az azután következő korszakok.

A RWP csúcsán a Rajna völgyében is lehetővé vált az olajfa termesztése, a citrusfélék és a szőlő pedig a Hadrianus-fal mentén is megtermett Britanniában, ami a mediterrán klíma jelentős északi kiterjedésére enged következtetni. A római klímaoptimum idején akár 2–6°C fokkal magasabb lehetett az átlaghőmérséklet a mainál.

... a tengervíz felszíni hőmérséklete Kr. e. 60 és Kr. u. 200 között relatíve magas és stabil volt, magasabb, mint korunkban, ami pedig nyilvánvalóan összefüggést mutat a levegő hőmérsékletének emelkedésével.

A 4. század második felében ugyanakkor megint lassú felmelegedés vette kezdetét. Közép-európai évgyűrű-adatok azt mutatják, hogy 350 és 450 között a nyarak sokkal csapadékosabbak voltak, mint  a korai római korban.

http://real.mtak.hu/74991/1/Grull_nyomdanak.pdf