VILÁGMÉRETŰ VÍZHIÁNY (1934)

GENF. 1934. június 20.

A világméretű szárazság apropóján a svájci gleccserek tudományos megfigyelései azt mutatják, hogy a Föld fokozatosan melegszik és szárazabbá válik. A 100 gleccser közül tavaly csak tizenötről derült ki, hogy növekedett; négy nem változott, 81 pedig csökkent.

VILÁGMÉRETŰ VÍZHIÁNY

LONDON, 1934. június 2. A világméretű aszály veszélyének felmérése a világ számos részén a gazdák pusztító veszteségeit tárja fel. Tényleges élelmiszerhiány van, a fiatal növények a perzselő napsütés miatt a földbe robbantak, és szarvasmarhák ezrei maradtak legelő nélkül. A katasztrófa az Egyesült Államokban a Mississippitől az oroszországi Volgáig, a jugoszláviai völgyektől a nyugat-kanadai prérikig érezhető. A következő jelentések érkeztek ma Londonba.

Belgrádból: A három hónapos szárazság és a szörnyű hőség miatt Délkelet-Európa számos részén újraéledtek az ősi pogány esőcsináló rítusok. Még ott is, ahol az eső megakadályozta az éhínséget, túl késő volt helyreállítani az ésszerű termést.

Moszkva: A fehér kenyér ára 120 százalékkal, a fekete kenyéré pedig 100 százalékkal emelkedett. Számos régió lakói hat hónapig burgonyán és savanyú uborkán éltek, és egyesek a beszámolók szerint a hosszú ideig tartó féléhségtől felpuffadtak. A mostani esőzések talán megakadályozzák a tavalyi katasztrofális éhínség megismétlődését, amikor a becslések szerint 1 000 000 ember halt meg.

Anglia az elmúlt közel 100 év legsúlyosabb aszályát élte át.

A dél-afrikai gazdákat súlyosan érintette az aszály, amely becslések szerint 10 millió juh - az ország juhállományának mintegy egyötöde - elvesztését okozta. Dél-Afrika-szerte az emberek esőért imádkoznak. Szinte az egész országot olyan szárazság sújtja, amilyenre egyetlen dél-afrikai sem emlékszik. Voltak már korábban is katasztrofális aszályok Dél-Afrikában, de ezekben mindig volt olyan országrész, amelyik megúszta. Ezúttal, egy keskeny tengerparti sávot leszámítva, az egész ország kiszáradt.

Jelenleg lehetetlen megbecsülni az elveszett juhok számát, de az általános becslés szerint 10 000 000 körül lehet - ez az ország juhállományának nagyjából 20 százaléka.

Adelaide, 1934. May 25.

A feljegyzések 95 évvel ezelőtti kezdete óta nem fordult elő, hogy Adelaide-ben ilyen szárazság uralkodott volna áprilisban és májusban. A kormány meteorológusa aszályként jellemzi az eső hiányát.

LONDON, 1934 May 29.

A "Daily Telegraph" beszámolója szerint - "A londoni szovjet szervezet ausztrál és argentin búzát vásárol, amelyet Vlagyivosztockba, a szibériai szovjet kikötőbe szállítanak. "Oroszország hirtelen vásárlóként való megjelenése vélhetően a széleskörű terméskiesésnek köszönhető. A "Daily Telegraph" moszkvai tudósítója jelenti, hogy a kenyér árának általános emelkedését bejelentő de cree először ismeri el, hogy a súlyos szárazság elrontotta, a termés egy részét a déli gabonaövezetben.

A csapadékmentes három hét miatt súlyos helyzet alakult ki a londoni vízellátásban. A vízügyi hivatal elnöke szerint a 160 évvel ezelőtti feljegyzések készítése óta a legsúlyosabb a szárazság.

VANCOUVER, 1934 May 29.

A mai napon ismét 100F fok körüli hőséghullám söpört végig a nyugat-kanadai prérin, Edmontonból Regináig, majd dél felé a Dakotákon át Nebraskáig, ami nagyjából az Egyesült Államok és Kanada területének egyharmadát teszi ki. SÚLYOS HELYZET. A kanadai kormány közleményt adott ki, amelyben rendkívül súlyosnak minősítette a terméshelyzetet. A 18 államban a terméskiesésből eredő veszteségeket 1 500 000 000 000 dollárra becsülik.

ANTARKTISZI HŐHULLÁM

LITTLE AMERICA, 1934 június 5. Byrd ellentengernagy amerikai antarktiszi expedíciója - a 14. napon belépett abba az időszakba, amelyet jobb leírás híján "a legforróbb téli hőhullámnak nevezhetnénk a legrégebbi lakosok emlékezetében". Ma reggel 8 órakor a hőmérséklet már 25 fok fölé emelkedett. A komplikációkat tetézi, hogy kelet felől hóvihar hozza a puha, nedves havat, amely szinte olyan, mint az eső.