Klímaváltozás és környezetszennyezés

A sugárzás fele a felszín irányában a földet melegíti, a másik fele a világűrbe távozik. Ez a folyamat többször is megismétlődik, így a földfelszín tovább melegszik, és eléri a tényleges Tf = 288 K (+15°C) átlaghőmérsékletet. A folyamatot üvegházhatásnak nevezzük. Az üvegházhatás erőssége: ΔT = Tf - Te = 33 K. A Tf = 288 K hőmérsékletnek λ = 10 μm hullámhosszú spontán IR-sugárzás felel meg ott, ahol a „légköri ablak” is található (λ = 8-13 µm hullámhossztartomány). Ezen a hullámhosszon tehát az IR-sugárzás közvetlenül a világűrbe jut, itt nem érvényesül az üvegházhatás.

a Tyros-N műholdak mikrohullámú radiometriás 0,1 °C pontosságú hőmérsékletmérései szerint sok régióban az alsó troposzféra hőmérséklete esetén a talaj melegebb, mint a felette húzódó levegőréteg (nincs üvegházhatás).

Egy jelentős mértékben ember által kiváltott globális felmelegedés van folyamatban (forrás: IPCC 1996). Tények: Az alábbi 2 mondatot a végső szövegből eltávolították: „None of the studies cited above has shown clear evidence that we can attribute the observed climate changes to increases in greenhouse gases”, illetve „No study to date has positively attributed all or part of the climate change to manmade causes.” Azaz: „A fentebb említett tanulmányok közül egyik sem mutatott egyértelmű bizonyítékot arra, hogy a megfigyelt éghajlati változásokat az üvegházhatású gázok megnövekedésének tulajdoníthassuk”, illetve „A mai napig nincs olyan tanulmány, amely az éghajlatváltozásnak határozottan, részben vagy egészben mesterséges okokat tulajdonítana.”

nincs valódi konszenzus, a kétkedő tudósok a szavazók listáján nem szerepelnek.

A probléma legkompetensebb megközelítését dr. Miskolczi Ferenc számításai és következtetései adják. Ezek szerint energetikai szempontból a légkör éves átlagban termikus egyensúlyban van (stacionárius állapot), az energetikailag maximált üvegházhatás mértéke egy egyensúlyi érték (33 °C) körül ingadozik: ± 0,1 °C. A Föld légkörének külső rétege dönti el a felszíni hőmérsékletet, a légkör optikai mélysége állandó érték; az adiabatikus változások, a latens hőfelszabadulás és a konvekciós áramlások pedig csökkentik az üvegházhatást.

https://muvelodes.net/index.php/tudomany/klimavaltozas-es-kornyezetszenn...