Hiátus (szünet a felmelegedésben)

Miért állt meg a Föld felszíni hőmérsékletének emelkedése az elmúlt évtizedben?

A legvalószínűbb magyarázat arra, hogy az elmúlt évtizedben nem volt jelentős felmelegedés a Föld felszínén, az, hogy a természetes éghajlati ciklusok - a La Niña események és a kevésbé ismert csendes-óceáni dekádos oszcilláció negatív fázisa - olyan változásokat okoztak az óceáni keringési mintázatokban, amelyek a felesleges hőt az óceán mélyébe vitték. Ennek ellenére az elmúlt évek a feljegyzések szerint a legmelegebbek közé tartoznak, és a tudósok arra számítanak, hogy a hőmérséklet hamarosan ismét emelkedni fog.

A hosszú távú tendencia - az egy évszázad vagy annál hosszabb időszak alatt bekövetkező változás - határozza meg a "globális felmelegedést", nem pedig az évről évre vagy akár évtizedről évtizedre bekövetkező változás. 

Az elmúlt évtizedben a szokásosnál hosszabb napminimum-ciklus, számos vulkánkitörés és a sztratoszférában lévő viszonylag alacsony vízgőzmennyiség segíthetett ideiglenesen lehűteni a légkört. A legújabb kutatások azonban arra utalnak, hogy a Föld természetes éghajlati változékonysága - az éghajlati rendszerben évről évre vagy hosszabb időnként előforduló természetes, rövid távú ingadozások - játszhatta a legmeghatározóbb szerepet azáltal, hogy a Föld felszínéről a felesleges hőt a mély óceánokba juttatta.

egy erős El Niño vagy La Niña esemény képes egy-két évre felfelé vagy lefelé tolni a globális hőmérsékletet. 

Az 1997-1998-as utolsó jelentős El Niño-esemény óta egy sor La Niña-esemény uralta a trópusi Csendes-óceánt, ami a tengerfelszíni hőmérséklet hosszan tartó lehűlését eredményezte, ami valószínűleg megállította a globális hőmérséklet emelkedését is.

A La Niñák globális hatását a Scripps Institution of Oceanography tudóscsoportjának innovatív modellkísérlete bizonyítja. Amikor arra kényszerítettek egy éghajlati modellt, hogy szorosan kövesse a trópusi Csendes-óceánban megfigyelt hőmérsékleteket - tükrözve az ismétlődő La Niña eseményeket -, a modell nem szimulált jelentős tendenciát a globális felmelegedésben 2000 óta. Ez arra engedte következtetni a csoportot, hogy a globális hőmérséklet az elmúlt évtizedben tovább emelkedett volna, ha nincs a Csendes-óceánban tartós lehűlés.

https://www.climate.gov/news-features/climate-qa/why-did-earths-surface-...

https://demokrata.hu/tudomany/a-teli-kapuor-hipotezis-665359/