A Kis jégkorszak kialakulásának oka

A Kis jégkorszakot a Középkori melegkorszak (más nevén a Középkori klímaoptimum) előzte meg, a kérdés tehát, hogy mi okozta peródusban tapasztalható leűlést? A meglepő válasz pedig úgy tűnik, hogy éppen a melegedés. Erre a következtetésre a kutatók az észak-atlanti vízfelszín hőmérsékletének 3000 éves rekonstrukciója alapján jutottak, mivel egy igen érdekes anomáliát vettek észre az 1300-as évek végén – ekkor szinte csettintésre, mindössze 20 év alatt váltott át az addigi meleg a Kis jégkorszak elejének fagyos körülményeire. A tudósok azt is felfedezték, hogy az 1300-as évek végén a meleg víz abnormálisan erős északi irányú átáramlása zajlott, amely 1380 körül érte el a csúcsot. Ennek eredményeként a Grönlandtól délre és az Északi-tengerre eső vizek a szokásosnál sokkal melegebbek lettek.

Normális esetben a trópusokról mindig meleg víz kerül át a sarkvidékre. Ez egy jól ismert folyamat, az úgynevezett atlanti meridionális áramlási rendszer (Atlantic Meridional Overturning Circulation/AMOC), amely olyan, mint egy globális szállítószalag: a trópusokról származó meleg víz Észak-Európa partjai mentén folyik észak felé, és amikor magasabb szélességi fokokra ér, és hidegebb sarkvidéki vizekkel találkozik, hőt veszít, sűrűbbé válik, amitől az óceán fenekére süllyed.

Az 1300-as évek végén viszont az AMOC jelentősen megerősödött, ami azt jelentette, hogy a szokásosnál jóval több meleg víz áramlott észak felé, ami viszont gyors sarkvidéki jégvesztést okozott. Az 1300-as évek végén és az 1400-as évek első néhány évtizede során hatalmas mennyiségű jég áradt ki az Atlanti-óceán északi részébe, ami nemcsak lehűtötte az észak-atlanti vizeket, hanem felhígította azok sósságát is, ami végül az AMOC összeomlását okozta. Ez az összeomlás váltott ki aztán jelentős lehűlést.

...felfedezték, hogy az 1300-as évek végén szokatlanul magas naptevékenység zajlott. Az ilyen naptevékenység pedig általában magas légköri nyomáshoz vezet Grönland felett. Mindehhez hozzáadódik, hogy a megelőző időszakban kevesebb vulkánkitörés történt a Földön, ami azt jelenti, hogy kevesebb hamu keringett a levegőben. A „tisztább” légkör miatt pedig a bolygó jobban reagált a napenergia-kibocsátás változásaira.

...az elmúlt évtizedben sokkal gyakoribbak voltak a tartósan magas nyomású időszakok Grönland felett nyáron, és ez tehát a rekordmértékű jégolvadás egyik oka.

https://raketa.hu/megfejtettek-a-kis-jegkorszak-kialakulasanak-meglepo-okat