Az éghajlatváltozás okai és következményei

A vízgőznek speciális szerepe van a légkörben, és az üvegházhatásban is. Ezt a vízmolekulák aszimmetrikus szerkezete magyarázza, amelynek következében a vízgőz az elektromágneses sugárzási spektrum nagy részében (a látható, az infravörös és a mikrohullámú tartományaiban is) elnyel.

Alapállapotban a CO2-molekula apoláris, amely nagymértékben korlátozza az elektromágneses sugárzással való viszonyát.

Egyes rezgések alkalmával a CO2-molekula is polárissá válik, amelynek következtében kölcsönhatásba képes lépni elektromágneses sugárzás infravörös tartományával.

A nitrogénatom (N) és -molekula (N2), az oxigénatom (O) és -molekula (O2), valamint az ózon (O3) elnyelése gyakorlatilag teljesen kivonja a napsugárzás 270 nm-nél kisebb hullámhosszú részét.

A légkör üvegházhatása a földi energiamérleg fontos tényezője, ez a jelenség okozza a felszínen a számunkra kellemes éghajlatot.

Üvegházhatás nélkül a felszín hőmérséklete 33°C-kal lenne kisebb a megszokott +15°C-nál.

Az üvegházhatású gázok közös jellemzője, hogy a hosszúhullámú sugárzási tartományban nagyon jó szelektív elnyelők, és egyben kibocsátók is. E gázok elnyelik a felszínről kibocsátott hősugárzást, és minden irányban – a felszín felé is – kisugározzák. Ezt az energiát a felszín elnyeli és kisugározza, s ez így megy tovább. Az elnyelt energia következtében a molekulák saját hőmérséklete is nő, ezáltal a felszínközeli levegő egyre melegszik.

A nedves egyenlítői területeken a vízgőz koncentrációja nagyon nagy, emiatt itt az üvegházhatás is nagyon jelentős. A szén-dioxid csak kevéssé járul hozzá ehhez az üvegházhatáshoz.

Ugyanakkor, a hideg, száraz sarki vidékeken a szén-dioxid vagy a vízgőz koncentrációjának kismértékű növekedése sokkal erősebb hatást vált ki.

Ugyanez érvényes a hideg, száraz felső légkörre is, ahol a vízgőz koncentrációjának kismértékű emelkedése jóval nagyobb üvegházhatást vált ki, mint a felszín közelében.

Bár a vízgőz a legjelentősebb üvegházhatású gáz, a vízgőz globális felmelegedés potenciálját mégsem számolják ki, mivel az emberi tevékenység közvetlen befolyása a vízgőz koncentrációjára nem mutatható ki.

https://tudastar.mk.uni-pannon.hu/ff/02-eghajlat/Eghajlat.xhtml