A CO2 éghajlatra gyakorolt hatásáról

A CO2-változás hatására bekövetkező hőmérsékletváltozás számszerű értéke a Plass által kiszámítottak szerint csak száraz légkörre érvényes. A CO2 és a H2O abszorpciós sávjainak átfedése a 15 μ körüli tartományban lényegesen csökkenti a hőmérsékletváltozást. Az új számítások ΔT = + 1,5°-ot adnak, amikor a CO2-tartalom 300 ppm-ről 600 ppm-re nő. A felhőzet csökkenti a sugárzási hatásokat, de a hőmérsékletváltozást nem, mert felhős égbolt alatt nagyobb hőmérsékletváltozásra van szükség ahhoz, hogy a lefelé irányuló hosszúhullámú sugárzás azonos mértékű változását kompenzálni lehessen. A légkör vízgőztartalmának növekedése a hőmérséklet emelkedésével önerősítő hatást okoz, ami szinte tetszőleges hőmérsékletváltozást eredményez, pl. a fent említett esetben állandó relatív páratartalom esetén ΔT = +10°. Megmutatjuk azonban, hogy a megváltozott sugárzási viszonyokat nem feltétlenül kompenzálja a hőmérsékletváltozás. A CO2 300 ppm-ről 330 ppm-re történő növekedésének hatását a vízgőztartalom 3 százalékos vagy a felhőzet 1 százalékos változásával teljesen kompenzálni lehet anélkül, hogy egyáltalán hőmérsékletváltozás következne be. Így az az elmélet, miszerint az éghajlati változásokat a CO2-tartalom változásai okozzák, nagyon megkérdőjelezhetővé válik.

Az okok, amiért a CO2 változásait olyan gyakran feltételezték az éghajlati változások okaként, a következők lehetnek:

(1) A légkör CO2 tartalma térben és időben olyan figyelemre méltóan egyenletes, hogy az átlagértékében hosszú távú változásokat lehet megfigyelni. Ez szinte semmilyen más, a sugárzási folyamatokat befolyásoló tényező esetében nem lehetséges. A felhőzet, a vízgőz és a hőmérséklet erős változásokat mutat a nappal, az évszakkal, a földrajzi szélességgel, valamint az óceánok és kontinensek között. A Föld felszínének mintegy 60 százaléka felett olyan kevés a megfigyelés, hogy e tényezők szekuláris változása nem ismerhető fel. A CO2-tartalom az egyetlen olyan tényező, amelynek szekuláris változását ismerjük.

(2) A CO2 változásainak hatása a hosszúhullámú sugárzásra azért tűnik nyilvánvalónak, mert fizikai mechanizmusa viszonylag jól érthető. Sokkal nehezebb azonban meteorológiai jelentését és hatásait értelmezni.

https://www.patarnott.com/SimpleScience/docs/MOLLER_1963_CO2_NotForcingC...