Mi a baj a Nappal? (Semmi)

July 11, 2008

"A Nap jelenleg 11 éves aktivitási ciklusának mélypontja közelében van". "Ezt nevezzük 'napminimumnak'. Ez az a csendes időszak, amely elválasztja az egyik napmaximumot a másiktól."

A napmaximum idején a hatalmas napfoltok és az intenzív napkitörések mindennaposak. Floridában sarki fények jelennek meg. A sugárzási viharok kiütik a műholdakat. Rádiókimaradások frusztrálják a rádióamatőröket. A legutóbbi ilyen epizód 2000-2001 körül volt.

A napminimum idején ennek az ellenkezője történik. Napkitörések szinte egyáltalán nincsenek, miközben egész hetek telnek el egyetlen aprócska napfolt nélkül, hogy megtörje az üres Nap egyhangúságát. Ezt tapasztaljuk most is.

Bár a minimumok a napciklus normális elemei, néhány megfigyelő megkérdőjelezi a jelenleg zajló minimum hosszát, amely immár a harmadik évét tapossa.

A 20. század elején voltak olyan csendes időszakok, amelyek majdnem kétszer olyan hosszúak voltak, mint a jelenlegi időszak.

Hathaway tanulmányozta a nemzetközi napfoltszámlálást egészen 1749-ig visszamenőleg, és ezeket a statisztikákat ajánlja: "A napciklus átlagos időtartama 131 hónap, 14 hónapos szórással. A hanyatló 23. napciklus (amit most tapasztalunk) eddig 142 hónapig tartott - ez bőven az első szóráson belül van, és így egyáltalán nem abnormális. A legutóbbi elérhető 13 hónapos simított napfoltszám 5,70 volt. Ez nagyobb, mint a legutóbbi 23 napminimumból 12-nél."

Az eddig feljegyzett leghosszabb minimum, az 1645-1715 közötti Maunder-minimum hihetetlenül hosszú, 70 évig tartott. Napfoltokat ritkán figyeltek meg, és úgy tűnt, hogy a napciklus teljesen megszakadt. A nyugalmi időszak egybeesett a kis jégkorszakkal, a Föld északi féltekéjén rendkívüli hideg telek sorozatával. Sok kutató meg van győződve arról, hogy a 17. századi lehűlésben szerepet játszott az alacsony naptevékenység, amely a fokozott vulkanizmussal és az óceáni áramlási minták lehetséges változásaival együtt hatott.

Senki sem érti, miért éledt újjá a napfoltciklus a 18. század elején, és azóta is a jól ismert 11 éves periódussal folytatódik. Mivel a napfizikusok nem értik, hogy mi váltotta ki a Maunder-minimumot, vagy hogy pontosan hogyan befolyásolta a Föld éghajlatát, folyamatosan figyelik a jeleit annak, hogy újra bekövetkezhet.

Hathaway szerint a 2008-as csend nem a Maunder-minimum második eljövetele.

Mi lesz a következő? Hathaway további foltmentes napokra számít, talán több százra is, majd a 2012 körüli években visszatér a Solar Max állapotokhoz. (a hiátus vége, mily meglepő.)

https://web.archive.org/web/20080714032353/https://science.nasa.gov/head...

https://www.spaceweatherlive.com/en/solar-activity/solar-cycle.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Solar_cycle