Tényleg leáll a Golf-áramlat?

A legújabb hírek szerint a Golf-áramlat áramlása néhány éven - vagy talán néhány évtizeden - belül leállhat, ami katasztrofális változást hozhat a globális éghajlatban. Valóban le fog állni a Golf-áramlat? A Woods Hole Oceanográfiai Intézet oceanográfusai szerint nem.

Miért mondanak mást a szalagcímek? A globális éghajlatot irányító áramlatok túlzott leegyszerűsítése miatt. Az emberek összekeverik a Golf-áramlatot egy összetettebb áramlási rendszerrel, az Atlanti Meridionális Forduló Körforgással (Atlantic Meridional Overturning Circulation, AMOC).

"A Golf-áramlat szerepet játszik az AMOC-ban, de elkülönül az AMOC-tól" - magyarázza Robert Todd, a WHOI fizikai oceanográfusa. Ez egy többszintű rendszer egyik ága, amely vízszintesen és függőlegesen keringeti a vizet az Atlanti-óceánban. A Golf-áramlat Észak-Amerika keleti partja mentén áramlik, meleg vizet szállít a Floridai-szorosból az Új-Fundlandnál lévő Grand Banks-hez. Onnan észak-atlanti áramlatként halad tovább az óceánon át Európa felé. Ezek az áramlatok a trópusokról a magasabb szélességi körökbe szállítják a hőt, és felelősek az Európa nagy részén uralkodó mérsékelt éghajlatért.

Ezek az oldalirányú áramlatok az óceán felső részén a nagy kiterjedésű szelek és a gömb alakú bolygónk forgásának következményei. A mérsékelt égövi területeken nyugatról kelet felé, a trópusokon pedig keletről nyugatra fújnak a szelek. Ezek a szelek a vizet az óceáni medence közepe felé tolják. Ez a Föld forgásával együtt azt eredményezi, hogy a víz az óramutató járásával megegyező irányban mozog: észak felé, majd kelet felé a Golf-áramlat és az észak-atlanti áramlat formájában, dél felé az óceán belsejében, és nyugat felé az északi egyenlítői áramlat formájában a trópusi szélességeken. Észak-Amerika keleti partja mentén az áramlás a gyorsan áramló Golf-áramlatba koncentrálódik.

Amikor a Golf-áramlat és az észak-atlanti áramlat által szállított meleg víz eléri a szubpoláris régiókat, hőt veszít a légkör felé, és hidegebbé és sűrűbbé válik. A víz ezután a mélybe süllyed és visszatér délre, létrehozva egy függőleges "alábukó" cirkulációt az egész óceáni medencében, amely különbözik a felső óceáni áramlatok vízszintes mozgásától. A déli áramlás egy része az Atlanti-óceán nyugati részén, mélyen az észak felé tartó Golf-áramlat alatt halad; egy része a Közép-atlanti gerinc mentén áramlik.

A felső óceáni és a mélytengeri áramlatok e gyűjteménye együttesen alkotja az AMOC-ot. És ez az, ahol a zűrzavar rejlik.

A legújabb tanulmányok bizonyítékot találtak arra, hogy az Északi-sarkvidék felmelegedése a Grönlandon olvadó gleccserekből származó édesvíz beáramlásához vezethet. Lehetséges, de nem biztos, hogy a szárazföldi jég olvadásából származó édesvíz beáramlása megzavarhatja a mélyvizek képződését és ezáltal az AMOC-ot. Ha a tengervíz elég friss, akkor a lehűlés hatására jéggé alakul (amely lebeg), mielőtt elég sűrűvé válna ahhoz, hogy elsüllyedjen. Tehát a nagy mennyiségű édesvíz potenciálisan megakadályozhatja a felszíni vizek süllyedését, és ezzel leállíthatja a mélyvízi AMOC áramlatokat. Bizonyítékok vannak arra, hogy ez már megtörtént a múltban, és hogy a beáramlás a globális éghajlat gyors változásához vezetett.

A kutatók egyetértenek abban, hogy az AMOC valószínűleg lelassul a következő évszázadban, és vannak arra utaló jelek, hogy a lassulás már megkezdődött, bár nem világos, hogy a megfigyelt változások az éghajlatváltozásnak köszönhetőek-e, vagy inkább az évenkénti természetes változásokat tükrözik. Egy olyan hirtelen leállás, mint amilyen a hírekben szerepel, sokkal kevésbé biztos.

De még ha az AMOC mélyvízi része le is állna, a Golf-áramlat továbbra is áramlana. Amint azt Carl Wunsch, az MIT fizikai oceanográfia professzora 2004-ben megjegyezte: "Az egyetlen módja a Golf-áramlat nélküli óceáni cirkuláció létrehozásának az, hogy vagy kikapcsoljuk a szélrendszert, vagy megállítjuk a Föld forgását, vagy mindkettőt". Egyik sem fog megtörténni, még a legszélsőségesebb klímaváltozási forgatókönyvek esetén sem.

"A Golf-áramlat nem fog leállni, de nem immunis az éghajlatváltozásra" - mondja Todd. Adatokat gyűjtött, amelyek azt mutatják, hogy az áramlat melegszik és közelebb tolódik a partokhoz, ami a tengeri élővilágot hirtelen hőmérséklet-emelkedésnek teheti ki, és mélyreható következményekkel járhat a halászatra nézve. A vízszállítás sebessége is megváltozhat. De az áramlás mindig folytatódni fog.

https://www.whoi.edu/oceanus/feature/will-the-gulf-stream-really-shut-down/