Gyors klímaváltozások a holocénben

Gyors klímaváltozások a holocénben (11700-tól napjainkig)

Észak-atlanti oszcilláció (NAO: North Atlantic oscillation)

A NAO az északi félteke téli időjárását határozza meg. Télen Izlandon alacsony, míg a közepes szélességeken (Azori-szigetek környékén) magas légnyomás uralkodik. Ez általában nyugatias légáramláshoz vezet, ami ciklonokat szállít a kontinens belsejébe.

Amennyiben a téli időszakban mért légnyomás különbség az átlagosnál magasabb, akkor NAO+ fázisról, amennyiben pedig az átlagosnál alacsonyabb, akkor NAO- fázisról beszélünk.

NAO+ idején a növekvő nyomás különbség több és erősebb téli vihart okoz az Atlanti-óceán felett, mely északra helyeződő K-NY-i pályán halad.

NAO- években a nyomási gradiens alacsony, ezért a kelet-nyugat irányú mozgás legyengül, főként a mediterrán területekre szállít nedves és Észak-Európába hideg levegőt.

A Kárpát-medencére NAO+ kilengések idején száraz és enyhe telek jellemzőek, míg NAO- fázisokban teleink csapadékosak és hidegek.

 Na de miért is beszélünk erről az időjárási jelenségről?

A kutatók úgy vélik, hogy Európa éghajlatának átmeneti (100-200 éves) perturbációi a holocénben a NAO-n keresztül fejtették ki hatásukat. Pontosabban a többnyire ÉNy-Európában detektált rövid lehűlések idején a NAO negatív évek kerültek túlsúlyba. A változások pontos mechanizmus egyelőre nem ismert.

A naptevékenység változásában

1000 (Eddy-ciklus),

2400 (Bray-ciklus) és

9600 éves ciklusok is megfigyelhetők.

A Napból érkező sugárzás erősségének csökkenése általában alacsonyabb hőmérsékletekkel és csapadék mennyiségi változásokkal párosul.

A Bray-ciklusnak megfelelő minimumok a Holocénben:

B1. 0.4 kyr BP. Kis Jégkorszak (Little Ice Age, LIA)

Gyors klímaváltozások a holocénben (PDF)

Termohalin cirkuláció (THC)

A termohalin cirkuláció (THC) a nagyléptékű óceáni cirkuláció egy része, amelyet a felszíni hő- és édesvízáramlás által létrehozott globális sűrűséggradiensek mozgatnak.

A víz ezekben a körfolyamatokban energiát (hő formájában) és tömeget (oldott szilárd anyagok és gázok) egyaránt szállít a Föld körül. Mint ilyen, a keringés állapota nagy hatással van a Föld éghajlatára.

A termohalin cirkulációt néha óceáni szállítószalagnak, nagy óceáni szállítószalagnak vagy globális szállítószalagnak is nevezik.

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermohaline_circulation