Annak illusztrálására, hogy a feltételezések megváltoztatása hogyan eredményezhet téves észleléseket, egy olyan diszkontinuus modellt is illesztettünk a HadCRUT-adatkészletre, amely nem veszi figyelembe az autokorrelációt (feltételezve független hibákat) (lásd a 2. ábrát).
Ezt a modellt azért szerepeltetjük itt, hogy hangsúlyozzuk, hogy az autokorreláció figyelmen kívül hagyása a változáspontok hamis észleléséhez vezethet. Valójában a felmelegedés ütemében 1970 után ezzel a modellel több hamis változást is észlelünk. Az 1970-es években a felmelegedés felgyorsulását észleljük, amelyet 2000-től kezdődően egy másik, hasonló tendenciájú rendszer követ, végül pedig 2012-ben a felmelegedés felgyorsulása következik be. Hasonló eredményeket találunk a többi adatkészletben is (4. kiegészítő ábra).
Ezek az illesztések azonban nem érvényesek, mivel a reziduumok mind erősen autokorreláltak (5. kiegészítő ábra; 1. kiegészítő táblázat).
Ez jól szemlélteti, hogy a változási pontelemzések lényegesen eltérő eredményeket adhatnak, ha figyelmen kívül hagyjuk az autokorrelációt. Továbbá, a hamis észlelési problémákat súlyosbítják a diszkontinuus illesztések, amelyek hajlamosak erősíteni a trendváltozás benyomását.